HRISTOS SE NAȘTE, SLĂVIȚI-L
HRISTOS DIN CERURI, ÎNTÂMPINAȚI-L
HRISTOS PE PĂMÂNT, ÎNĂLȚAȚI-VĂ
CÂNTAȚI DOMNULUI TOT PĂMÂNTUL
ȘI CU BUCURIE POPOARE, LĂUDAȚI-L
CĂCI S-A PREASLĂVIT!
(Catavasie la Naşterea Domnului)

Pe data de 7 ianuarie 2017 la biserica  din satul Climăuți raionul Dondușeni, cu hramul "Adormirea Maicii Domnului" s-a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în cinstea sărbătorii Nașterea Mântuitorului Hristos.

Față de anii precedenți, la Marea Sarbatoare, au participat cu mult mai mulți creștini împreună cu copiii și nepoții lor. După Sfânta Liturghie, preotul Paroh Marițoi Sergiu, a ținut un cuvânt de învățătură, amintind de evenimentul sărbătorii din acea zi. A felicitat pe toți cei prezenți cu ocazia Crăciunului. Apoi, preotul împreună cu preoteasa și cu cele două fetițe a familiei sale au colindat pe toți crestinii urându-le totodata La mulți ani!!! Ca în fiecare an, după Sfânta Liturghie, copiii l-au așteptat pe Moș Crăciun. El a venit cu dulciuri dar și cu jucării pentru toți copiii care au cântat colinde și au spus poezii dedicate sărbătorilor de iarnă!!!  Jucăriile au fost donate de Misiunea Socială "Diaconia" a Mitropoliei Basarabiei, prin proiectul " Garderoba Socială".  La  această mare sarbatoare a Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos toți creștinii și copiii împreună cu preotul și familia sa, au luat parte la o agapă frătească organizată de câtiva creștini din localitate!!!

Free Joomla Lightbox Gallery