Mare bucurie pentru comunitatea din Climauti raionul Donduseni. Pe data de 25 decembrie, duminica, zi in care sarbatorim pe Sf. Ierarh Spiridon, Facatorul de minuni (stil vechi) a fost oficiata prima Sfanta Liturghie in Paraclisul amenajat de catre un grup de crestini, voluntari, si cu sprijinul crestinilor din localitate dar si din alte localitati vecine au donat banut cu banut  si in doar doua saptamani a fost dus la sfarsit amenajarea acestuia.   Dupa Sfanta Liturghie preotul a vorbit la predica despre viata si semnificatia sarbatorii, dupa care a adus explicatii despre cele intamplate  pe data de 29 noiembrie anul curent.  Preotul paroh, Sergiu Maritoi, a adus multumiri celor care au muncit si au contribuit la ridicarea noului Paraclis. Apoi , preotul a dat citire unei poezii compusa chiar de el unde a descris  in versuri intamplarea din seara zilei de 29 noiembrie unde a ars aproape in totalitate Sfanta biserica.Anu-acesta-n plina toamna, m-apucasem de facut
O surpriza mult dorita,ce acum nu pot s-o uit.

O catapeteasma albastra imi parea mereu cam trista,
Iata ca-mi veni un gand ca s-o fac mai optimista.

Potrivit-am o culoare de parea-i ca esti in rai,
Chiar si tu, iubit crestin, de-o vedea-i te bucurai!

Am muncit ca de-obicei, cand mai singur, cand doi, trei,
Mergea lucru foarte bine, Domnul ajuta daca vrei!

Marti era, asta tin minte, ceva groaznic s-a intamplat,
In biserica fiind, butelia a explodat.
N-am fugit-- m-am speriat, vazand moartea-n fata mea,
Dar la Domnul m-am rugat ca putere sa imi dea.

Moartea arata foarte groaznic, urla tare ca un zmeu
Nu doresc la nimeni clipa ce-am vazut-o numai eu.

Nu-mi doream sa mor atuncea, am dorit sa mai traiesc
Sa-mi vad preoteasa zilnic si copiii sa mi-i cresc!

M-am aprins putin la haine, mani, la gat si chiar pe fata
Dar de stins nu mi-a fost greu, Dumnezeu mi-a fost povata.
N -am dorit s-aprind locasul, ba din contra am apucat
Sa scot butelia afara, pan la prag am incercat.

Flacara aprindea pridvorul, scarile cu lemn uscat
Dar nu mi-am pierdut curajul,  spre ajutor am alergat.

Ma rugam sa cred ca-i vis, nici dureri  pe trup n-aveam
Nici de gand sa-mi pierd speranta ca biserica pierdeam.

Au venit crestini, prieteni ca sa sting alor locas
Au depus cu toti curajul, din pacate totul a ars.


Apoi  preotul a anuntat crestinii despre programul ce urmeaza de sarbatorile de iarna. A anuntat despre traditia de Craciun ,  atunci cand preotul merge si vesteste tuturor Nasterea Mantuitorului cu cateva zile inainte: pe 4,5 si 6 ianuarie.   Pe 7 ianuarie preotul a anuntat ca  dupa Sfanta Liturghie va veni Mos Craciun si ficare copil va primi cate un cadou asa cum  s-a facut in fiecare an la aceasta mare si frumoasa sarbatoare!!!
Preotul Paroh - Sergiu MarițoiFree Joomla Lightbox Gallery