Luni, 28 august 2017, dată la care creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile conform calendarului neîndreptat (stil vechi), au prăznuit Adormirea Maicii Domnului, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din satul Climăuţi, raionul Donduşeni (preot paroh - Sergiu Mariţoi, protopop de Donduşeni şi Edineţ), cu ocazia sărbătoririi hramului acestei localităţi.

Marţi, 25 iulie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului a participat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, la Adunarea preoţilor din Protopopiatul Edineţ şi Donduşeni. Întâlnirea a avut loc în incinta bisericii „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa. Întâlnirea preoţilor a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii de către PS Antonie însoţit de un sobor de clerici, după care a fost oficiată slujba parastasului pentru odihna sufletului adormitului în Domnul, preotul Constantin Sandu, fostul paroh a comunităţii din Gara Rediul Mare, trecut la cele veşnice în ziua de 29 martie 2015.

Duminică, 25 iunie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, împreună cu PS Calinic Botoşeneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei şi a Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, slujba de sfinţire a bisericii cu hramul „Sfântul Apostol Andrei” din Satul Nou, oraşul Săveni, judeţul Botoşani (preot paroh Florea Viorel Vasile).

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a rostit şi un cuvânt de învăţătură în care s-a referit la slujba sfinţirii unei biserici. PS Antonie a mulţumit părintelui paroh pentru invitaţie şi a adus mulţumiri speciale Preasfinţitului Părinte Calinic, pentru susţinere, ajutor şi încurajare. PS Antonie a dăruit comunităţii „Sfântul Apostol Andrei” din Satul Nou o candelă de prestol, un simbol al unităţii de neam şi de credinţă.